کتاب‌سازی آسیبی که در جامعه امروز دیده می‌شود

برق نیوز

کتاب‌سازی آسیبی که در جامعه امروز دیده می‌شود

به گزارش صدخبر : احمد دولت‌آبادی مدیر مسئول انتشارات نگار تابان  با اشاره به آسیب‌هایی که انتشار کتاب توسط هر کسی به صنعت نشر وارد کرده است، گفت: امروزه هر کسی کتاب منتشر می‌کند این مسئله توانسته آسیب‌هایی از جمله مصرف کاغذ تا اشتیاق شدید افراد به نویسنده شدن را به صنعت نشر وارد کند. امروزه هر کسی خود را به عنوان یک نویسنده می‌بیند. متأسفانه آسیبی که در جامعه وجود دارد، مسئله کتاب سازی است؛ بهبود این وضعیت باید از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز شود. یک تیمی باید وجود داشته باشد که کتاب‌ها را کدبندی کند. به هرکتاب کد از یک تا پنج بدهد و بگوید کتاب‌هایی که کیفیتی پایین تر از کد پنج داشته باشد، قابلیت ارائه در جامعه را ندارد.

وی افزود: هزینه برخی کتاب‌هایی که امروزه منتشر می‌شود از سود آن بیشتر است. ناشر به خاطر امرار معاش ناچار است کتاب هر کسی را منتشر کند؛ به دلیل آنکه از وی هیچ حمایتی نمی‌‌شود. با شخصی آشنا شدم که برای چاپ کتابش ۱۸ میلیون هزینه کرده بود و ناشر، کتاب وی را برایش پخش نکرده بود. گاهی هم ناشران در زمینه انتشار اثر هر شخصی مقصر هستند. امروز بخشی از کتاب‌های ما کتاب‌سازی نیست بلکه پایان نامه‌هایی است که توسط فرد منتشر می‌شود. حتی چاپ یک جلد از این کتاب‌ها هم به صنعت نشر آسیب می‌زند.

مدیرمسئول انتشارات نگار تابان با اشاره به نبود مسئولی برای جویا شدن از علت تبدیل پایان‌نامه به کتاب اظهار داشت: تبدیل پایان‌نامه به کتاب یکی از کارهایی است که امروزه انجام می‌شود. این در حالی است که انتشار حتی یک جلدش هم آسیب زننده است. برای همان یک جلد هم باید مجوز صادر شود. فقط تیراژ آن هزار تا در کتاب درج می‌شود. این افراد می‌خواهند رزومه‌ای برای خود بسازند. فردی علت انتشار پایان نامه‌اش را نیاز داشتن به کتاب برای استادیار شدن گفته بود. امیدوارم تیمی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد که به کتاب‌ها کد بدهد و به کتابی که کیفیت لازم را از نظر محتوایی ندارد اجازه چاپ ندهد.

دولت‌آبادی ادامه داد: امیدوارم مردودی کتاب در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یعنی از سوی رده‌های بالاتر آغاز شود. اگر ناشر بداند مانعی برای چاپ کتاب بی‌کیفیت وجود دارد این کار را نمی‌کند. با فردی روبرو شدم که تنها برای رزومه‌سازی می‌خواست مجوز انتشار کتابش را بگیرد در حالی که اثرش قابلیت ارائه نداشت. باید این مسئله رزومه سازی، پایان نامه سازی و کتاب سازی حل شود.

وی تصریح کرد: یکی از مسائلی که به طور سرسام‌آوری بر سر صنعت نشر بلا می‌آورد، آموزش و پرورش است. برخی معلم‌ها تست‌های دروس خود را برای کسب امتیاز به کتاب تبدیل می‌کنند و هر سال به دانش آموزان می‌فروشند. آموزش و پرورش یک مقدار در این زمینه تجدیدنظر کند. بسیاری از اساتید می‌گویند فلان کتاب را تهیه کنید. کتاب‌های همکارانشان را به دانشجویان معرفی می‌کنند این مسئله در بین فرهنگیان هم تأثیر می گذارد. فرهنگیان تست‌های درسی‌شان را بدون آنکه آموزش و پرورش روی آن نظارتی داشته باشد به کتاب تبدیل می‌کنند. آموزش و پرورش باید در ارائه این کتاب‌ها به دانش‌آموزان نظارت داشته باشد.

منبع:باشگا ه خبرنگاران

[ad_1]

مطالب مشابه